NERWICA

Nerwice należą do najczęstszych chorób, jednakże statystyki nie są wiarygodne, gdyż znaczna część ludzi nie zgłasza się ze swoimi problemami do lekarzy. Znacznie więcej nerwic obserwuje się u kobiet i to tych mieszkających w miastach, częściej występują u osób rozwiedzionych, wdowców i samotnych.

Każdy człowiek reaguje stresem na różne sytuacje życiowe, zarówno te wywołujące emocje pozytywne jak i negatywne, może to być ślub, narodziny dziecka, śmierć kogoś bliskiego, egzamin itp. I tak powinno być, bo sytuacja stresowa jest w stanie zmobilizować do większego działania. Gorzej jednak jest gdy stan pobudzenia trwa dłużej, choć nie ma bezpośrednich czynników wywołujących ten stan. Jeśli taki stan trwa to jest już zaburzeniem nerwicowym.

Nerwica jest chorobą polegająca na wewnętrznym konflikcie psychicznym nad którym nie panujemy.
Takim przykładem może być tkwienie w związku małżeńskim ze względu na rodzinę, dzieci, chorobę, warunki mieszkaniowe, przy jednoczesnej chęci ułożenia sobie życia na nowo.
Nerwica jest czymś co powoduje, ze żyjemy wbrew samym sobą, robimy to czego tak naprawdę nie chcemy robić (praca) to jest to co sprawia, że nie realizujemy się w życiu, mamy poczucie winy i niską samoocenę, rozmijamy się ze sobą.

Dlaczego jedne osoby są bardziej podatne na nerwice a inne nie?

Przyczyny tkwią w samym człowieku, wynikają z jego cech osobowości, przeżyć wczesnodziecięcych, okresu dojrzewania, atmosfery w domu rodzinnym, sytuacji konfliktowych i trudności w ich rozwiązywaniu.

Niekiedy nerwice mogą objawiać się w formie dość intensywnej odczuwanej jako cierpienie, dyskomfort psychiczny i fizyczny, w postaci lęków i natręctw często nieuzasadnionych przybierających postać różnych fobii.
Oprócz stanu psychicznego pojawia się szereg objawów ze strony układu wegetatywnego ,na który nie mamy bezpośredniego świadomego wpływu. Zaliczamy do nich silne bicie serca, drżenie rąk lub nawet całego ciała, nadmierne pocenie się, bóle głowy, brzucha, silną potrzebę oddania moczu, zaburzenia snu oraz zaburzenia seksualne.

Psychika i ciało stanowią jedność i są ze sobą silnie związane i równie silnie uzależnione, dlatego stany psychiczne zawsze oddziaływają na procesy fizjologiczne. Układ nerwowy zawiaduje całym organizmem dlatego w stanie pobudzenia lub lęku dochodzi do chaotycznej często pracy poszczególnych narządów. Jest to forma nerwicy czynnościowej ujawniającej się pod wpływem danej sytuacji stresowej.

Nerwica jak i inne choroby często atakuje jakiś narząd stąd mówi się o nerwicy żołądka, serca, jelit itp. Nerwice mogą dotyczyć układu oddechowego, sercowo - naczyniowego, czuciowo - ruchowego, moczowo - płciowego, jak również zaburzeń funkcji narządów zmysłowych (widzenia, słuchu, węchu, smaku), zaburzeń metabolicznych i funkcji mowy.
Nerwica najczęściej atakuje narządy, które są znacznie słabsze od innych. Różnice te mogą wynikać z odmiennego typu budowy ciała, grupy krwi i związanych z nim predyspozycji do różnych chorób.

Nerwice dzielimy ze względu na zespół występujących objawów:

* Nerwica neurosteniczna

Objawia się ciągłym brakiem energii, ogólnym osłabieniem, zmęczeniem, trudnościami w koncentracji. Cierpiący na ten typ nerwicy odczuwają ciągłe zmęczenie i osłabienie dodatkowo może występować u nich silne rozdrażnienie i zniechęcenie. Tym objawom często towarzyszą bóle głowy i mięśni.

* Nerwica hipochondryczna

Objawia się nadmiernym skupieniem na swoim zdrowiu, troską o nie i obawami przed jego utratą. Chorym wydaje się iż mają wiele chorób i w związku z czym odczuwają liczne bóle. W przychodniach, szpitalach są pacjentami dość uciążliwymi, roszczeniowymi, żądającym coraz to nowych badań lekarskich, ciągłej opieki.

* Nerwica natręctw , może przyjmować różną formę:

-Natręctwa myślowe mogą dotyczyć sytuacji wywołujących lęk zupełnie nieuzasadniony np. choroby lub śmierci bliskich osób, chory często odczuwa przymus liczenia czegokolwiek np. płyt chodnikowych, samochodów itp. Często tez wykonuje czynności życia codziennego z nadmierną skrupulatnością w idealny sposób. Ten typ nerwicy dotyczy prawie 50% chorych i może występować w połączeniu z innymi nerwicami.

- Zachowania natrętne dotyczy ciągłego powtarzania tych samych czynności związanych z oczyszczaniem np. ciągłe mycie rąk, czesanie włosów, ze sprawdzaniem chory nie może wyjść z domu bo ciągle sprawdza czy drzwi, okna są pozamykane, czy prąd jest wyłączony, woda zakręcona niekiedy wykonuje takie sprawdzanie kilkadziesiąt razy. Zachowania natrętne mogą dotyczyć różnych czynności i ich wykonanie niczym sę nie różni od prawidłowego zachowania jedynie częstość ich wykonania jest duża i może sprawiać domownikom trochę problemów. Czynności przymusowe dotykają większej ilości społeczeństwa może do nich należeć np. obgryzanie paznokci.

Chorzy często zdają sobie sprawę z bezsensowności swojego zachowania, nie potrafią jednak powstrzymać się przed ich wykonywaniem.

* Nerwica histeryczna

Zachowanie chorych objawia się nadmiernym pobudzeniem emocjonalnym lub ruchowym. Często pojawiają się ataki histerii, agresji werbalnej lub fizycznej, reakcje emocjonalne są niekontrolowane i przechodzą z jednego stanu w drugi pod wpływem nagłego impulsu może dojść do całkowitej utraty kontroli nad zmysłami, częściowej lub wybiórczej amnezji.

* Nerwica depresyjna

Cechuje ją obniżenie nastroju, smutek, które mogą utrzymywać się dość długo i wcale nie muszą być związane z jakimś wydarzeniem. Chorych cechuje brak przyjemności z życia, mogą pojawiać się myśli samobójcze. Niepokój i lęk towarzyszy chorym każdego dnia.

* Nerwica lękowa

Chorzy przez cały czas odczuwają lęk, niepokój, ale nie potrafią powiedzieć czego się boją. Mogą pojawiać się ataki paniki połączone z kołataniem serca, nadmiernym poceniem, wymiotami. Występuje wzmożone napięcie i rozdrażnienie oraz problemy ze snem.
Nerwica lękowa może przybierać postać różnych fobii czyli lęków pojawiających się w określonych sytuacjach. Może to być lęk przed pająkami, przed pomieszczeniem zamkniętym, przed wychodzeniem z domu czy korzystaniem ze środków komunikacji. Fobie znacznie utrudniają życie jeśli jednak nie są nadmiernie nasilone nie wymagają leczenia. W sytuacjach nasilenia tych stanów gdzie zaburzone zostaje funkcjonowanie człowieka fobie muszą być leczone.


Leki psychotropowe, antydepresanty

więcej na temat chemicznych leków psychotropowych i antydepresyjnych,
interakcji, skutków ubocznych  tutaj >>


Naturalne antydepresanty 

Jest szereg naturalnych produktów ziołowych, które mają działanie antydepresyjne nie wywołując żadnych skutków ubocznych, nie uzależniają a jako działanie uboczne - pozytywne to powodują wzmocnienie organizmu i jego odporności.
Takie pozytywne działanie ma dziurawiec, różeniec górski, witamina B, magnez, wapń, witamina E, miłorząb japoński, żeń-szeń.

więcej na temat naturalnych antydepresantów  tutaj >>


 

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International
Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie.