Antydepresanty - leki psychotropowe

Leki stosowane w depresji, nerwicach określane są mianem leków psychotropowych. Ich działanie wpływa na poziom substancji tzw. neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za przekazywane bodźców nerwowych przez komórki -neurony. Lek jest w stanie zwiększyć lub zmniejszyć wydzielanie tych substancji wpływając w ten sposób na psychikę i stan świadomości chorego. Jeżeli chorobę wywołuje niedobór substancji przewodzącej impulsy to lek jest w stanie zablokować wychwytywanie zwrotne tych substancji tak działają leki przeciwdepresyjne. W przypadku chorób tj. zespół tikowy Toureta gdzie występuje nadmiar substancji-neuroprzekaźników lek blokuje receptory i sygnał wówczas jest tłumiony.

Leki chemiczne wpływają jednak na cały ludzki organizm. Wszystko bowiem w organizmie działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. I tutaj tkwi niebezpieczeństwo zażywania leków psychotropowych. Wzrost jakiejś substancji wywołuje hamowanie jego wytwarzania i odwrotnie, i na tym polega całe niebezpieczeństwo leków psychotropowych.
Jeżeli podane leki psychotropowe spowodują zwiększenie poziomu neuroprzekaźnika to organizm na zasadzie sprzężenia zwrotnego będzie dążył do obniżenia jego działania czyli zmniejszy jego wydzielanie lub zmniejszy ilość receptorów wychwytujących neuroprzekaźniki (acetylocholina, serotonina, dopomina, noradrenalina). Aby cały czas zachować odpowiedni poziom neuroprzekaźników mając na uwadze ciągły wzrost tolerancji na lek, dawki leków muszą być systematycznie zwiększane.

Następny problemem obok tolerancji to tzw. zespół abstynencyjny. Jeśli będziemy chcieli odstawić lek to poziom neuroprzekaźnika gwałtownie spadnie. Ponieważ organizm sukcesywnie zmniejszał jego wydzielanie lub wychwyt, to skutek jest taki, że po wycofaniu leku organizm przyzwyczajony do niego nie jest w stanie od razu wyprodukować neuroprzekaźników w większej ilości, stąd pojawiają się objawy uzależnienia. Wycofując lek chory bardzo źle to znosi i cierpi, jest to objaw głodu ( podobnie jak głód nikotynowy, czy w leczeniu narkomanii). Efekty uboczne silnych leków psychotropowych są ogromne.


 więcej na temat chemicznych leków psychotropowych i antydepresyjnych,
interakcji, skutków ubocznych  >>Antydepresyjne Produkty Naturalne

Jest szereg naturalnych produktów ziołowych, które mają działanie antydepresyjne nie wywołując żadnych skutków ubocznych, nie uzależniają a jako działanie uboczne - pozytywne to powodują wzmocnienie organizmu i jego odporności.
Takie pozytywne działanie ma dziurawiec, różeniec górski, witamina B, magnez, wapń, witamina E, miłorząb japoński, żeń-szeń.

Niektóre środki naturalne mogą wchodzić w interakcję z lekami antydepresyjnymi. Zażywanie ich w połączeniu z lekami chemicznymi powinno być zawsze konsultowane z lekarzem.

OMEGA 3  

Badacze belgijscy na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzili, że nienasycone kwasy Tłuszczowe Omega3 – które zawiera tłuszcz rybi mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju depresji. Omega 3 jest niezwykle korzystny dla zdrowia, przeciwdziała chorobom układu krążenia, chorobom stawów, układu oddechowego oraz jest pomocny w walce z cukrzycą. Badania wykazały, że osoby cierpiący na depresję mają znacznie zaniżony poziom tłuszczów Omega3 w porównaniu z osobami zdrowymi. Podobnie okazało się, że kobiety u których jest zaniżona ilość tłuszczów Omega3 łatwiej popadają depresję poporodową.

Badacze Ci sugerują, że choć poziom zawartości tłuszczu Omega3 w organizmie może mieć podłoże również genetyczne, to jednak głównym sprawcą tych niedoborów jest dieta uboga w Nienasycone Kwasy Tłuszczowe – małe ilości spożywanych ryb a znacznie większa ilość spożywanych tłuszczy pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszczy trans – utwardzonych tłuszczy roślinnych (margaryn).

Tłuszcz rybi - Omega 3 jest ważnym składnikiem błon komórkowych w tym błon komórkowych neuronów, które odpowiadają za przekazywanie bodźców nerwowych. Wypustki nerwowe neuronów posiadają osłonkę mielinową – zbudowaną min. z tłuszczu , która zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się bodźców w niewłaściwym kierunku. Twój mózg składa się w kilkudziesięciu procentach z tłuszczu. Bez tłuszczu nie może zachodzić większość procesów w Twoim organizmie, bez tłuszczu nie wchłaniają się witaminy A, D, E, K.

Tłuszcz zapobiega zlepianiu się krwinek czerwonych, dzięki czemu krew łatwiej dociera przez maleńkie naczynia krwionośne w odległe miejsca doprowadzając tlen i inne składniki odżywcze do komórek odżywiając i zabezpieczając przed degeneracją komórki kory mózgowej- mózgu.

Omega3 /suplement diety/ - czytaj

_________________________________________________________________________________________

WITAMINY Z GRUPY B

Witamina B1 (tiamina): pozwala walczyć ze stanami depresyjnymi, przekształcając cukry w energię. Jej brak  może powodować zmęczenie, depresję, drażliwość, niepokój, problemy z pamięcią, bezsenność. Znajduje się w ziarnach, owocach i warzywach.

Witamina B2 (ryboflawina) wzmacnia wzrok poprzez zwiększenie wrażliwości siatkówki. Niedobór może być przyczyną chorób skórnych zmian w funkcjonowaniu narządu wzroku i układu nerwowego. Pomaga w stresie i w okresie napięcia emocjonalnego. Zapotrzebowanie na nią wzrasta w sytuacjach stresowych. ryboflawina bierze udział w produkcji hormonu – adrenaliny, a właśnie ten hormon mobilizuje ciało i mózg w sytuacjach zagrożenia.
 Zawiera ją kapusta, produkty pełnoziarniste, nabiał, wołowina, nerki, warzywa zielone, jaja, banany, tuńczyk

Witamina B3 (niacyna): ułatwia sen, koi nerwy, zapewnia spokój psychiczny, korzystnie wpływa na cały układ nerwowy. Jej brak powoduje niepokój, stres i pobudzenie.
Znajduje się w drożdżach, otrębach, wątróbce, drobiu, jajkach.

Witamina B4 (cholina) chroni przed stłuszczeniem wątroby, zapobiega osadzaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Pomaga w wydalaniu toksyn. Bez choliny pogarsza się funkcjonowanie mózgu i pamięć. Zawiera ją: żółtko jajka, móżdżek, serce, orzechy, zielone warzywa liściaste, wątroba, warzywa strączkowe, drożdże, lecytyna.

Witamina B5 (kwas pantotenowy): niedobór objawia się zmęczeniem, stresem chronicznymi i depresją. Bierze udział w dobrym funkcjonowaniu mózgu. Znajduje się w pełnych ziarnach, orzechach, pomarańczach, mięsie, żółtku jaja.

Witamina B6 (pirydoksyna): pozwala na produkcję serotoniny i dopaminy (neuroprzekaźników). Niedobór prowokuje uszkodzenia skórne oraz zawroty głowy. Z doświadczeń wynika, że duże dawki tej witaminy znacznie zmniejszają stres przedmiesiączkowy i bóle miesiączkowe. Znajduje się w drobiu, w wątrobie, w łososiu.

Witamina B9 (kwas foliowy): pomaga syntezować DNA i aminokwasy. Złe odżywianie, alkohol i narkotyki powodują niedobór witaminy B6. Niedobór zwiększa ryzyko depresji i anemii. Znajduje się w zielonych warzywach, jajkach i pełnych zbożach, ale w niewielkich ilościach, dlatego zaleca się zażywanie suplementów.

Witamina B8 (inozytol): odgrywa ważną rolę w odżywianiu komórek mózgowych. Ma właściwości uspokajające, jest niezbędna w przekazywaniu bodźców nerwowych. Zawiera ją mięso, wątroba, nasiona, mleko, drożdże, warzywa, owoce cytrusowe, orzechy, jaja, pieczywo z pełnego przemiału.

Witamina B12 (cyjanokobalamina) jest niezbędna do prawidłowych czynności układu nerwowego (zmniejsza drażliwość, polepsza pamięć i możliwość koncentracji), jest konieczna do prawidłowego wytwarzania czerwonych ciałek krwi przez komórki szpiku. Niedobór powoduje anemię i objawia się zmianami humoru, paranoją, podrażnieniem, demencją, halucynacjami, zawrotami głowy, biegunką, palpitacjami serca, utratą apetytu. Znajduje się wątrobie, rybach (śledź, makrela, sardynki), jajach, mięsie

Zbyt niski poziom witamin z grupy B (zwłaszcza B12) może prowadzić do depresji, napięcia nerwowego lub apatii. Niedobory witaminy B powodują, że jesteśmy apatyczni, mamy problemy z koncentracją, gorzej reagujemy na sytuacje stresowe, gorzej radzimy sobie z trudnymi sytuacjami, które wymagają szybkiej reakcji.

Witaminy B w suplementach diety
mega Bcompl, Stress Management B compl.
Vital A,B,AB,0
Full Spectrum
Senior Formula
Menopausal Formula
Spirulina Max
(algi)
 Ocean 21  
(algi)
  New Life

_________________________________________________________________________________________

MINERAŁY /magnez, wapń, cynk, żelazo, mangan, potas/

Niedobory pewnych minerałów mogą spowodować depresję: magnez, wapń, cynk, żelazo, mangan, potas, lit. Ważne jest więc, aby uzupełniać te niedobory.
Brak magnezu może spowodować niepokój, halucynacje pobudzenie, problemy trawienne, problemy ze snem.
Brak wapnia wiąże się z drętwieniem, podrażnieniem i pobudzeniem nerwowym.
Brak cynku powoduje zaburzenia apetytu i zmęczenie.
Brak żelaza wiąże się z depresją. Powoduje generalne zmęczenie, problemy z koncentracją, bóle głowy i utratę apetytu.
Brak manganu powoduje nierównowagę na poziomie serotoniny i norepinefryny, a więc może powodować objawy depresji.
Brak potasu jest generalnie kojarzony ze zmęczeniem, brakiem energii oraz depresją.

Minerały w suplementach diety
Power Mins
Spirulina Max (algi)
Senior Formula
Full Spectrum
Ocean 21  (algi)
Vital A,B,AB,0
Menopausal Formula
New Life
Strong Bones 
(zawiera duże dawki wapnia 300mg i magnezu 150mg)

_________________________________________________________________________________________

 RHODIOLA ROSEA (różeniec górski)

Różeniec górski rośnie na górzystych terenach Syberii na wys. od 3000 do 6000m.n.p.m. Jego żółte kwiaty pachną podobnie jak olejek różany stąd nazwa "róża". Jest to roślina lecznicza wykorzystywana od wieków nie tylko w Rosji, lecz również w Chinach i Środkowej Azji. Roślina ta posiada niezwykle wysoką aktywność biologiczną. Zaliczono ją do ścisłej czołówki adaptogenów czyli rośliny zawierającej takie fitozwiązki, które przynoszą wyłącznie korzyść organizmowi.
Badania wykazują pozytywny wpływ rhodioli na nastrój, oraz poziom energii.

Przeciwstresowe właściwości Różeńca górskiego.
Biorąc pod uwagę, że około 80% wszystkich chorób ma swoje korzenie w stresie, wydaje się, że większość nas żyje obecnie w "fazie wyczerpania". Powoduje to cały cykl następujących reakcji organizmu prowadzącego do zaburzenia równowagi. Sprawcami tego jest między innymi kortyzol hormon nadnerczy uwalniany podczas stresu, który dostarcza glukozę, aminokwasy i kwasy tłuszczowe do strumienia krwi dostosowując energię ATP do potrzeb organizmu.
Jedną z najważniejszych ról Rhodiolinu jest modulacja stresu poprzez wywołanie stanu równowagi (homeostazy) w organizmie. Wraz z przywróconą homeostazą, układ odpornościowy i poziom hormonów zostają wprowadzony w stan równowagi, a potencjalnie szkodliwe składniki takie jak kortyzol pozostają na poziomach fizjologicznych.

Przeciwdepresyjne właściwości Różeńca górskiego.
Depresja jest zaburzeniem, podczas którego odczuwany jest smutek, obojętność lub rozdrażnienie, występują zaburzenia snu, problemy z kontrolowaniem apetytu i masy ciała (od anoreksji i utraty masy ciała do natrętnego jedzenia i nadwagi), kłopotami z funkcjami intelektualnymi, nawet z chorobliwą myślą o śmierci. Depresja jest konsekwencją między innymi niedostatecznych ilości serotoniny w mózgu. Aktywne składniki Rhodiolinu takie jak rozawina i salidrozydem powodują zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu, a przez to są w stanie zapobiegać a nawet eliminować objawy depresji.

Zmiany zachodzące w organizmie podczas stresu powodują zaburzenia pracy serca i zwiększone ryzyko arytmii. Uwalniane podczas reakcji na stres kortykosteroidy zwiększają wydalanie potasu z organizmu i zwiększają ryzyko arytmii. Większa ilość hormonów stresu zwiększa ilość uszkodzeń mięśnia sercowego a tym samym prawdopodobieństwo nagłego zgonu. "Złoty korzeń" jako nazwano różeniec górski normalizuje działanie nadnerczy, może przywrócić prawidłowe poziomy cholesterolu, glukozy i potasu we krwi.

Rhodiolin /suplement diety/  więcej >

_________________________________________________________________________________________

 GINKGO BILOBA (miłorząb japoński)

Uśmierza objawy depresji, które przeżywają osoby starsze, dotknięte demencją, jak na przykład w chorobie Alzheimera. Może być również interesująca dla ludzi, którzy nie reagują dobrze na leki antydepresyjne. Może pomagać regulować sen. Ginkgo biloba od lat stosowany jest w celu złagodzenia objawów związanych z zaburzeniami kojarzenia, obniżeniem zdolności zapamiętywania, trudnościami w koncentracji oraz osłabieniu uwagi.

Obserwowane spowolnienie postępu choroby po terapii miłorzębem japońskim może mieć związek z właściwościami antyoksydacyjnymi preparatu, stabilizacją błon komórkowych, regulacją metabolizmu komórkowego, a także jego wpływem na układy neuroprzekaźnikowe. W układzie cholinergicznym Ośrodkowego Układu Nerwowego wyciąg z miłorzębu wzmaga syntezę acetylocholiny i jej uwalnianie, a także wzrost gęstości receptorów cholinergicznych.
Rezultaty europejskich badań klinicznych były tak przekonujące, że administracja niemiecka w 1994 r. wpisała Ginkgo biloba na listę leków wspomagających terapię chorób otępiennych. Kilka lat później międzynarodowa organizacja zdrowia (WHO) umieściła preparat Ginkgo wg klasyfikacji ATC w grupie leków stosowanych w otępieniu.

Ginkgo Biloba /suplement diety/ więcej >

_________________________________________________________________________________________

WITAMINA E

 Chroni mózg przed zmianami degeneracyjnymi. Niektórzy naukowcy sądzą, że witamina E może być pomocna w spowolnieniu procesu starzenia mózgu i związanego z tym spadkiem zdolności intelektualnych, włączając w to nawet chorobę Alzheimera.

Witamina E jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Z tego też powodu łatwo przenika do tkanki tłuszczowej. Witamina ta szczególnie korzystnie wpływa na mózg, system odpornościowy i tętnice.

Witamina E to potężny antyoksydant, wspierający prawidłowe funkcjonowanie komórek.
Witamina E, należąca do grupy substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, pozytywnie wpływa na procesy fizjologiczne. Odgrywa ważną rolę w ochronie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przed wolnymi rodnikami, tak więc pomaga zachować prawidłowe funkcje komórek. Może być pomocna w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie, gdyż przyspiesza regenerację komórek.

Pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz funkcje seksualne. Stałe przyjmowanie witaminy E wspomaga układ odpornościowy. Kulturyści oraz sportowcy często zwiększają jej podaż, ponieważ wspiera ona prawidłowy rozwój mięśni, ich wytrzymałość oraz opóźnia ich zmęczenie. Ponadto, witamina E korzystnie wpływa na wykorzystanie wielu innych witamin (np. witamin K i A) oraz pierwiastków śladowych (np. selenu). Jej naturalnymi źródłami są kiełki pszenicy, margaryna, żółtko jajka oraz rośliny strączkowe.

Vitamin E /suplement diety/ więcej >

_________________________________________________________________________________________

DZIURAWIEC (Hypericum perforatum) - suplement diety

Jego działanie antydepresyjne zostało wykazane w wielu badaniach. Dziurawiec najbardziej skuteczny jest w przypadku depresji lekkiej i umiarkowanej.
Dziurawiec (SJW) lek ma aż dwie substancje o działaniu antydepresyjnym: hyperforin i hipercynę. Hyperforin ma działanie wszechstronne. Jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Hypercyna natomiast wydaje się być inhibitorem działania enzymu rozkładającego dopaminę, czyli beta hydroksylazy dopaminowej

Uwaga: wchodzi w interakcje z wieloma lekami, również antydepresyjnymi, dlatego należy zapytać o poradę lekarza.

_________________________________________________________________________________________

SAM (S-Adenozylometionina) suplement diety

SAM jest pochodną aminokwasu syntetyzowanego w ludzkim organizmie, występuje naturalnie w organizmie człowieka. Będąc magazynowaną w wątrobie i w mózgu, jest głównym dostarczycielem grup metylowych w procesach syntezy hormonów, kwasów nukleinowych, białek, fosfolipidów, katecholamin i innych neurotransmitterów takich jak dopamina i serotonina.

To molekuła, która odgrywa znaczącą rolę w metabolizmie hormonów oraz neuroprzekaźników. Bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych. Wiele badań wykazało, że SAM jest skuteczniejsza niż placebo i równie skuteczna co leki trójcykliczne w leczeniu depresji.

______________________________________________________________________________________

5-hydroksytryptofan suplement diety

Może uśmierzyć objawy depresji. 5-HTP jest to prekursor serotoniny, który ma możliwość przekraczania bariery krew-mózg. Suchy ekstrakt z nasion Griffonia simplicifolia, 30% zawartość 5-htp (5-hydroksytryptofan). Nasiona i 5-htp były stosowane jako łagodny środek podnoszący nastrój.
5-HTP jest aminokwasem - prekursorem serotoniny (tzn., że organizm wytwarza serotoninę z 5-HTP). Biorąc 5-HTP dostarczamy organizmowi surowca, więc organizm wytworza z niego serotoninę.Bezpieczne i wypróbowane przez nas naturalne antydepresanty:

Rhodiolin - różeniec górski (według nas produkt ten ma najsilniejsze działanie - Ocena redakcji: 5.0)
Strong Bones - wapń z magnezem (Ocena redakcji: 5.0)
mega Bcompl - witaminy z grupy B mega dawki (Ocena redakcji: 5.0)

Omega 3 - kwasy tłuszczowe omega 3 (ocena redakcji: 4.0 - minus za wolniejsze działanie)
Stress Management - kompleks witamin z grupy B (ocena redakcji: 4.0)

Próbowaliśmy również łączyć różne produkty. Jest to bowiem możliwe gdyż są to naturalne preparaty. Ku naszemu zdziwieniu połączenie produktów daje niewiarygodną siłę działania. Nasze spostrzeżenia pozwalają na sformułowanie tezy, iż produkty te wzięte razem są ponad 2 razy bardziej skuteczne niż gdy zastosujemy je osobno.

Jeśli więc podejmujecie decyzję jakie leki przyjmować, my zdecydowanie polecamy produkty naturalne. Są one dużo bezpieczniejsze dla zdrowia, nie uzależniają, a ich skuteczność jest często wyższa niż leków chemicznych.


 

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International
Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie.