Antydepresanty- leki


Prozak

Jeden z najbardziej znanych leków antydepresyjnych potocznie zwany „pigułką szczęścia”, co odróżnia go od innych leków.
Mechanizm działania Prozaku jest zbliżony do innych leków, różnica polega jedynie na tym, że Prozak działa na transport tylko serotoniny, a inne preparaty oddziaływają na kilka neuroprzekaźników naraz. Serotonina uznawana jest za substancję od której zależy sen, asertywność >> (zobacz test na asertywność), poczucie własnej wartości, apetyt, odczuwanie przyjemności.

Prozak jest lekiem chemicznym, a leki zawsze mają działanie uboczne. Prozak w porównaniu do innych leków ma mniej działań ubocznych wg. Prof. Stanisława Pużyńskiego Dyrektora Warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii ma jednak mniejszą skuteczność w leczeniu ciężkich stanów depresyjnych.

Jeden z lekarzy warszawskiej poradni zdrowia psychicznego ( prosiła o anonimowość) wypowiada się na temat Prozaiku: „…Próbowałam nim leczyć kilkunastu chorych i rozczarowałam się. To przereklamowany lek. Nigdy nie podałabym go pacjentowi z silną depresją. U takich osób zawsze musimy się liczyć z możliwością popełnienia samobójstwa. To największe niebezpieczeństwo w depresji. Dotyka aż 10% chorych. Jeśli Prozak tylko pobudzi pacjenta, nie likwidując smutku i poczucia beznadziei, może on łatwiej podjąć rozwiązanie ostateczne.”


Klasy (grupy) antydepresantów:

 SSRI Do najpopularniejszych zaliczamy te z grupy SSRI(skutecznością ustępują lekom z innnych grup, ale ryzyko niebezpiecznych skutków ubocznych jest przy nich niewielkie).
Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z antydepresantów SSRI zazwyczaj będą pierwszymi, na które dostaniesz receptę.
SSRI to grupa leków antydepresyjnych. Są one najczęściej przepisywanymi lekami na depresję w większości krajów świata. Popularność swoją zawdzięczają mało uciążliwym skutkom ubocznym. SSRI są lekami bardzo szerokiego zastosowania: oprócz depresji, stosowane są również w nerwicy, fobiach i męskimi problemami z przedwczesnym wytryskiem.

W skład grupy ssri wchodzą:
Fluoksetyna (Bioxetin, Seronil, Fluoxetin, Prozac)
Citalopram (Cipramil, Citaxin, Citronil, Citabax)
Sertralina (Asentra, Zoloft, Luxeta)
Paroksetyna (Seroxat, Arketis, Rexetin, ParoMerck)
Escitalopram (Lexapro)

Skutki uboczne leków SSRI:
o Nudności
o Nerwowość (bardziej prawdopodobna przy używaniu fluoksetyny)
o Suchość w ustach
o Potliwość
o Senność
o Problemy seksulane (obniżone libido, problemy z osiągnięciem orgazmu)


 MAOi antydepresanty z tej grupy są uważane za najstarsze i najskuteczniejsze antydepresanty. Łatwo wchodzą jednak w interakcje z innymi lekami, a nwet z niektórymi produktami spożywczymi. W Polsce stosowane bardzo niechętnie.

Czym są MAOi
Inhibitory MAOi to jedna z klas antydepresantów. Szczególnie mogą okazać się dla ciebie pomocne, jeśli twoja depresja nie jest głęboka i jeśli to na co się skarżysz to nuda, apatia i brak motywacji. Z poprzedniego zdania można wyciągnąć pochopnie wniosek o tym że inhibitory MAOi są słabymi antydepresantami. Nic bardziej mylnego. Są to najsilniejsze środki z zarejestrowanych leków antydepresyjnych. Po prosu taka lekka, lecz długotrwała depresja jest trudna do leczenia. Fachowo nosi ona nazwę „dystymia”.

Jakie leki należą do grupy MAOi?
Selegilina

Sytuacja z dostępnością tych leków wcale nie jest taka zła, jak się niektórym wydaje. Nie mamy możliwości zakupienia typowych MAOi, ale możemy stosować selegilinę (Segan,Selerin). To ciekawy lek przepisywany na chorobę Parkinsona. W małych dawkach jest jedynie inhibitorem MAOb, ale wyższe dawki powyżej 20mg powodują że lek staje się też inhibitorem MAOa. Pod warunkiem że będzie stosowany w wysokich dawkach może zostać zaliczony do nieodwracalnych MAOi. Leki zawierające selegilinę to w Polsce:
o Segan
o Selerin
o Jumex
o Apo-Selin
o Deprenyl
Moklobemid


• rMAOi (z ang. Reversible MAOi, czyli odwracalne MAOi)
 
to bezpieczniejsza, gdyż krócej działająca forma MAOi. Przykładem leku rMAOi jest moklobemid

Moklobemid także jest lekiem, którym warto się zainteresować. Jest inhibitorem MAOb i MAOa (w znacznie większym stopniu MAOa), ale działa krótkotrwale. Z tego właśnie powodu mówi się że jest on odwracalnym MAOi. Leki zawierające moklobemid w Polsce to:

o Aurorix
o Mocloxil
o Moklar
o Mobemid


• Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne;
Są skuteczniejsze od ssri, ale częste skutki uboczne występujące przy ich stosowaniu są powodem niewielkiej ich popularności
Trójcykliczne leki antydepresyjne to klasa antydepresantów, które były przepisywane na depresję od mniej więcej połowy XX wieku. Do niedawna (lat 90-tych) leki te były bardzo szeroko stosowane. Najczęściej były pierwszym lekami, które pacjent skarżący się na symptomy depresji dostawał od lekarza. Później rolę tę przejęły leki z grupy SSRI. Popularność tych leków w ostatnim czasie bardzo spadła. O ile jednak rzadziej stosowane są na depresję, o tyle zyskały popularność, jako alternatywna terapia adhd i chronicznych problemów z bólem.

Jakie trójcykliczne leki przeciwdepresyjne mamy w Polsce?
o Imipramina (Imipramin)
o Dezypramina (Petylyl)
o Klomipramina (Anafranil)
o Amitryptylina (Amitriptylinum)
o Doksepina (Doxepin)
o Opipramol (Pramolan, Sympramol)

Jakie skutki uboczne powodują trój cykliczne leki przeciwdepresyjne?
o Suchość w ustach ? pomocne jest żucie gum bezcukrowych
o Problemy seksualne
o Zaparcia
o Problemy z pęcherzem ? zupełne wypróżnianie może stać się problemem
o Niewyraźne widzenie ? ten problem jest tymczasowy i znika po początkowym okresie używania TLPD
o Podwyższone tętno ? warto, aby starsi pacjenci często przeprowadzali EKG, podczas stosowania leków trójcyklicznych.
o Senność ? zazwyczaj mija po kilku tygodniach stosowania leków


• Tetracykliczne leki antydeprysyjne


• NRI inhibitory wychwytu noradrenaliny ?
 
Te leki wykazują się statystyczną skutecznością niższą niż inne antydepresanty, ale dla niektórych osób, szczególnie tych z współwystępującym adhd bywają bardzo pomocne)


• DRI inhibitory wychwytu zwrotnego dopaminy;
Leki z tej grupy, mimo, iż wykazują skuteczność, jako antydepresanty, rzadko są stosowane. Przede wszystkim, dlatego, iż mogą powodować uzależnienie. Przykładem leku z grupy DRI jest metylofenidat


 NDRI inhibitory wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny,
 
Leki z tej grupy (przede wszystkim bupropion, szerzej znany jako wellbutrin) stosowane są przy depresji w której dużą rolę odgrywa brak motywacji i spowolnienie.
Oprócz produktów farmaceutycznych dostępne są również substancje naturalne, które przejawiają działanie antydepresyjne.

/źródło:sprawdzlek.pl/


 

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International
Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie.